User talk:(WT-en) Hasan travel

From Wikivoyage
Jump to navigation Jump to search

Turkish Wikivoyage[edit]

I do not set up new Wikivoyage language versions however, here is a suggestion posted in response to your comment:

I think User:(WT-en) Jpatokal is the man to talk to, though it may require the folks at Internet Brands to push some buttons. --(WT-en) Stefan (sertmann) Talk 13:47, 1 August 2009 (EDT)

Merhaba, Hasan. I just wanted to make sure that you found my comment here. --(WT-en) Peter Talk 16:48, 5 August 2009 (EDT)

Hi. Sorry about the slow response, I've been on vacation. I have nothing to do with new language versions, it's Internet Brands which has to do the work. The Wikivoyage:LanguageTr.php file is not used anymore, the Turkish translations is already built into the Wiki software and customization can be done online. (WT-en) Jpatokal 23:42, 12 August 2009 (EDT)
I cannot help you. Please mail khayes at internetbrands.com and brent.conver at internetbrands.com, and ask them to launch the Turkish version. (WT-en) Jpatokal 11:21, 14 August 2009 (EDT)
No, really, the LanguageTr.php page does not do anything. There's no point continually recreating it, the software doesn't use it! - (WT-en) Dguillaime 15:49, 13 November 2009 (EST)

Hasan Bey, selamlar. Pek çok kullanıcının tartışma sayfasında Wikivoyage'ın Türkçe versiyonunu açmakla ilgili yardım istediğinizi gördüm. Anladığım kadarıyla, bunu yapabilecek kişi/kurum, Wikivoyage'ın sahibi olan Internet Brands. Bakın, iki mesaj yukarıda, Jpatokal ne yapmanız gerektiğine dair bir not düşmüş: "khayes(at)internetbrands.com ve brent.conver(at)internetbrands.com 'a bir mail yollayıp Türkçe versiyonu başlatmalarını rica edin". Lütfen kimseden bundan daha fazla yardım beklemeyin, zira onların da yapabilecekleri birşey yok. – (WT-en) Vidimian 13:40, 29 April 2010 (EDT)

(Aynı mesajı kendi tartışma sayfama da koydum, gördüğünüzden emin olmak için burada tekrarlıyorum) Rica ederim, desenize tahminim doğru çıktı. :) Eğer başka bir konuda İngilizce'yle ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız, hiç çekinmeden demek istediğinizi bana iletebilirsiniz, ben de İngilizce'ye çeviririm, tabii buralarda olduğum sürece (ki son zamanlarda baya��ı bir vakit geçiriyorum bu sitede). – (WT-en) Vidimian 18:54, 4 May 2010 (EDT)